Bizi Arayın: 0242 321 60 00 - 0533 541 44 22

ZERDALİLİK MH. CEBESOY CD. POLİGON APT. NO:73 / C MURATPAŞA / ANTALYA

NEDEN DOĞAL SÜT

NEDEN DOĞAL SÜT

Kilis Halk Sağlığı Müdürlüğü Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Seda Tepe, enerji ve besin öğeleri ihtiyacının karşılanmasında en önemli besin gruplarından birinin, süt ve süt ürünleri olduğunu söyledi. Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Seda Tepe, beslenmenin; insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin yeterli miktarlarda düzenli olarak alınması gerektiğini belirtti. Tepe, enerji ve besin öğeleri ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli besin gruplarından birinin, süt ve süt ürünleri olduğunu ifade etti. Süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarlarda tüketiminin özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağı çocukları başta olmak üzere her yaş grubu için büyük önem taşıdığını kaydeden Tepe, "Özellikle yeni öğretim yılının ikinci yarısına başlarken sütün çocuk beslenmesindeki önemini yeniden hatırlatma gereği duyuyoruz.

Süt; protein, karbonhidrat, yağ gibi makro besin öğeleri ile mikro besin öğeleri olan kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko gibi mineraller ve A, B, D, E ve K vitaminlerini içeren çok zengin bir besin öğesidir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve gençler, yetişkinlerden daha fazla proteine ihtiyaç gösterirler. Çünkü gıda proteini, vücuda özgü kas proteinine dönüşmektedir" dedi.

 

"Yaşamın her döneminde tüketilmesi gereken süt; sindirim sistemini düzene sokar, büyüme ve gelişmeyi destekler, dişleri korur ve çürükleri önler, hücre ve doku oluşumunda rol alır, saç ve tırnak oluşumunda rol alır" diyen Tepe, sözlerine şöyle devam etti: "Yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olur, beynin gelişiminde ve çalışmasında faydalıdır, hücreleri onarır, kemikleri sertleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Her gün süt içen çocuklar ve gençler, sütü az içenlere nazaran daha uzun boyludur. Çünkü kalsiyum alımı ile büyüme arasında doğrusal ilişki bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı çocuklarımızı sütsüz bırakmamalıyız. Düzenli bir şekilde günde en az bir bardak sütün, çocukların soyut düşünce, problem çözme, bellek, dikkat, konsantrasyon gibi zihinsel yetenekler açısından, süt içmeyen çocuklara kıyasla daha başarılı olmalarına yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

 

İdeal olan ilkokul çağındaki bir çocuğun günde en az 500 gram, yani iki su bardağı süt içmesidir. Ancak Türkiye'de gelişme çağındaki çocuklar için süt tüketim oranı ne yazık ki günde bir su bardağı dahi değil. Türkiye, okul çağındaki çocukların süt tüketim oranı bakımından, Avrupa ülkelerinin çok gerisinde. Avrupa ülkelerinde çocukların süt tüketim miktarı, günde bir litreyi bulmakta..." Tepe, okul sütlerinin pastörize ve uzun ömürlü sütler olduğunu ifade ederek, "Pastörize ve uzun ömürlü sütler maksimum hijyen koşullarında üretilen ve sürekli olarak analiz edilen ürünlerdir. Hastalıkların önlenmesi, temiz süt kullanmakla mümkündür. Süt alınırken, pastörize ya da steril edilmiş (uzun ömürlü süt) süt tercih edilmelidir. Okul sütleri UHT süttür, uzun ömürlüdür, üretim, taşıma, depolama ve dağıtımın tüm aşamalarında Türk Gıda Kodeksi'ne uygun olarak muayene ve analizlerden geçmektedir.

 

Atlamamamız gereken önemli bir konuda, bazı duyarlı kişilerde süt ve süt ürünleri kullanımı sonucu çeşitli şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Laktoz intoleransı denilen bu durum süt içinde bulunan laktozun parçalanmasını ve sindirilmesini sağlayan laktaz enziminin eksikliği veya yokluğundan kaynaklanmaktadır. Özetle laktoz intoleransı süt ya da süt ile üretilmiş ürünleri sindirememek ya da bunda güçlük yaşamak anlamına gelir. Laktoz intoleransının belirtileri; aşırı gaz, şişkinlik, bulantı, ishal gibi sindirim sistemi şikayetleridir. Yakınmalar laktoz içeren besinleri aldıktan 30-120 dakika sonra ortaya çıkar. Hafif yakınması olan kişilerde alınan süt ürünü miktarının azaltılması yeterli olurken, şiddetli olgularda tamamen laktozsuz diyet gerekli olabilir. Okul sütü kullanımında ailelerin ve okul yöneticilerinin dikkat etmesi gereken nokta; bu tür şikayetleri olan çocuklarda laktoz intoleransı ve inek sütü alerjisi gibi durumlar düşünülmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır" şeklinde konuştu. (İHA- ZAMAN GAZETESİ)

 

 

 


 

 

Bu beyaz içecek kalsiyum, D vitamini, fosfor ve kemiklerinizin ve dişlerinizin sağlıklı ve sağlam olmasını sağlayan diğer besinleri içerir. Ayrıca kan damarlarınızın ve kaslarınızın düzenli çalışmasını sağlar. Süt tam bir besin maddesidir. Protein, yağ ve karbonhidrat içeren yegane besin maddesidir. Güçlü kemikleriniz olmasını sağlar Vücudunuzdaki kalsiyumun %99′u kemikleriniz ve dişlerinizdedir. Süt, güçlü kemik ve dişlere sahip olmanızı sağlar. Ayrıca birçok araştırma, sütün, kemik yoğunluğunu da arttırdığını ispatlamıştır. Bu da daha az kırık ve daha düşük kemik erimesi riski anlamına gelir.

 

Kalsiyum kanınızın sağlıklı kalmasını sağlar ve kaslarınızı güçlendirir

 

Vücudun geri kalan kalsiyumu, kaslarda, kanda ve hücrelerarası sıvıda bulunur ve kassal hareketler ve dolaşımsal faliyetler için kalsiyuma ihtiyaç duyar. İnsan vücudunu, kan dolaşımındaki kalsiyumu dengede tutabilmek için çok çabalar çünkü kandaki kalsiyum sayesinde homeostazi (vücut dengesi) sağlanır.

 

Kalsiyum kan damarlarının büzülmelerinde ve açılmalarında büyük rol oynar. Eğer kalsiyum oranı düşerse, vücut, kanda ihtiyacı olan kalsiyumu dengeleyebilmek için kemiklerden kalsiyum çekmeye başlar fakat siz, günlük besinlerinizde, yeterince kalsiyum alırsanız, hem kanınızdaki kalsiyumu, hem de kemiklerinizdeki kalsiyumu normal oranda tutar ve vücudunuzu korursunuz.

 

Süt içenler daha zayıf olmaya yatkındırlar

Süt tüketenlerin günlük beslenme şekli daha sağlıklıdır, bu nedenle de süt içmeyenlere göre genellikle daha zayıftırlar. Araştırmalara göre, süt içen annelerin, süt içen çocuklarının olma oranı daha fazladır ve süt, çocuklara ihtiyaçları olan besinleri verdiği gibi, birçok sağlıksız içecekten daha az kaloriye sahiptir. Ayrıca az yağlı sütler tercih ederek, alacağınız kaloriyi azaltmak da elinizdedir.

 

Ne oranda içilen süt faydalıdır? Ne kadar içerseniz için süt faydalıdır ama ideali günde 1 bardaktır. 3 bardak süt ise kalsiyum ihtiyacınızın %100′ünü karşıladığı gibi, D vitamini ihtiyacınızın %75′ini karşılar ve yüksek kalitede protein, potasyum, fosfor, A vitamini ve B12 vitamini de almanızı sağlar. Bütün bu faydalarının yanında süt, günlük sıvı (su) ihtiyacınızı da gidermenize yardımcı olur. Çünkü sütün %90′ı sudan oluşur ve 1 bardağı 80-120 kalori içerir.

 

Süt içmenin Faydaları:

Kemik erimesini önler. Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir. İshali tedavi eder Mide rahatsızlıklarını giderir. Sindirim sistemini düzene sokar. Ülseri önler. Beynin gelişme ve çalışmasında faydalıdır. Dişleri korur ve çürükleri önler. Kronik bronşiti önler. Tansiyonu düşürür. Kanserin önlenmesine yardımcı olur. Büyüme ve gelişmeyi sağlar. Hücre ve doku oluşumunu hızlandırır. Saç ve tırnak oluşumunda rol alır. Yağsız süt, kolesterolü düşürür. A, B, C, D, E, K vitaminleri vardır. Yaraların çabuk kapanmasını sağlar. Kanın çabuk pıhtılaşmasını sağlar. Kilo kontrolünü ayarlar. Kasları güçlendirir. Hücreleri onarır.

 

Sütaki - Neden Doğal Süt?

Süt içilmezse:

A vitamininin eksikliğinde: Gece körlüğü, zeka geriliği, hastalıklara karşı korumasız kalır.

B1 vitamininin eksikliğinde: Çocuklarda büyüme yavaşlığı görülür.

B2 vitamininin eksikliğinde: İştahsızlık, sindirimde bozukluk, güçsüzlük hastalıklarına rastlanır.

B6 Vitamininin eksikliğinde: Çeşitli nörolojik hastalıklarla birlikte beyin ve sinir hastalıkları gözlenir.

C vitamininin eksikliğinde: Dişeti kanamaları, kemik hastalığı görülür.

D vitamininin eksikliğinde: Raşitizm, kemiklerde zayıflık belirtileri yaygınlaşır.

 

Süt, ilk dünyaya geldiğimizden günden ölümümüze kadar eksik etmememiz gereken bir besin maddesidir. Ne yazıkki biz Türk toplumu olarak süt tüketmiyoruz. Batı toplumunda süt tüketme bilinci oldukça gelişmiştir. En basit örneği: ülkemize gelen turistlere dikkat edecek olursanız 70 yaşlarında olmalarına rağmen son derece düzgün ve dik bir fiziğe sahipler. Bizde ise süt tüketimi az olduğu için kemik erimesini sonucunda 70 yaşında ne yazık ki çoğu insanımız kambur ve eğilip büzülmüş vaziyette. Bizler bunun için bol bol süt tüketmenizi öneriyoruz. Son olarak çevrenizdeki kişilere bol süt tüketimini tavsiye etmenizi istiyoruz.

 

Dengeli besleyici öğeler içerir Süt, besleyici öğeler açısından zengindir ve karbonhidrat ve protein açısından da özel bir dengeye sahiptir. Ayrıca kan basıncını da düzenler.

 

Güçlü kemikleriniz olmasını sağlar Vücudunuzdaki kalsiyumun %99'u kemikleriniz ve dişlerinizdedir. Süt, güçlü kemik ve dişlere sahip olmanızı sağlar. Ayrıca birçok araştırma, sütün, kemik yoğunluğunu da arttırdığını ispatlamıştır. Bu da daha az kırık ve daha düşük kemik erimesi riski anlamına gelir.

 

Laktoza karşı reaksiyon gösteren bir vücudunuz varsa bile sütten vazgeçmeyin Laktoz intoleransınız olabilir ama bu süt içemeyeceğiniz anlamına gelmez! Genellikle intoleransınızın durumu, bir seferde tükettiğiniz süt ve süt ürünlerine bağlıdır. Bir kerede daha az oranda süt tükettiğiniz takdirde, semptomlarınız azalabilir hatta yok olabilir. Ayrıca, marketlerde satılan laktozsuz sütlere kolayca ulaşabilirsiniz. Sütü günlük besin tüketiminize daha fazla eklemeniz için ipuçları: Güne sütle başlayın; sütü, sabahları yediğiniz mısır gevreğine ekleyin. Ayrıca smoothie içmeyi seviyorsanız, smoothienize de süt ekleyebilirsiniz.

 

Sütü atıştırmalık olarak için; süt mükemmel bir akşam üzeri atıştırmalığıdır. Sizi doyaracağı gibi enerjinizin de yüksek olmasını sağlayacaktır. Kahve alışkanlıklarınızı değiştirin; kahvenizi ve çayınızı sütlü içmeye başlayın. Acıktığınızda sütle bastırın; bir partiye gitmeden önce az yağlı bir bardak süt için. Bu açlığınızı bastırır ve yiyecek ve içecek konusunda daha akıllıca seçimler yapmanızı sağlar. Tatlı olarak süt için; aromalı sütlerle tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Egzersizden sonra içilecek mükemmel içecek süttür; araştırmalar, spordan sonra kaslarınızın tekrar kendini onarması için süt içmenizin etkili olacağınız göstermektedir. Yatmadan önce süt için; süt, uyumanıza yardımcı olur ve uykunuzu daha kaliteli almanızı sağlar.

Back to Top